Hvem er vi?
Googie’s Babysitting tilbyder børnepasning i de østrigske feriebyer Lech, Oberlech, Zug og Zurs. Du kan bestille tjenesten på time-, dags- eller ugebasis. Gennem årene har vi samlet et fantastisk team af pålidelige børnepassere, der ved, hvor vigtigt det er, at ferien bliver en god oplevelse for både børnene og deres forældre.
Børnepassere, skilærere og børnepasningsassistenter
Googie’s Babysitting Agency søger børnepassere og børneovervågere til at arbejde hos familier i Lech, Oberlech, Zurs og Zug i Østrig om aftenen, om dagen og i hele uger, nogle gange endda to uger i træk.
Feriegæsterne begynder som regel at ankomme et par uger efter, at skilifterne er åbnet – faktisk allerede i julen – og der er arbejde nok helt frem til påskeugen. I højsæsonen under ferieugerne kan barnepasserne forvente at arbejde både om dagen og om aftenen, mens du i de roligere uger har mere tid til at nyde bjergene. Vi er fleksible, og det er dig, der bestemmer, om du vil arbejde lange eller korte vagter.
Du skal være pålidelig, helst ikke-ryger (eller kun ryge meget sjældent), positiv og udadvendt. Da du arbejder med børn, er kreativitet og legesyge værdifulde egenskaber.
Pædagogerne arbejder både på hoteller og andre overnatningssteder; der er altså ikke altid et legerum, hvor børnene kan føres hen: i sådanne situationer er kreativitet en uundværlig egenskab. De fleste familier ønsker, at børnene hver dag kommer ud for at lege i sneen, gå en tur i skoven, kælke, bygge snemænd osv. Normalt synes familierne også – forudsat at du holder dem orienteret – at det er en god idé, at instruktørerne samles og lader »deres egne« børn lege sammen.
Kinderclub
I Kinderclubben i Lech, Zürs og Oberlech lærer børnene på en legende og struktureret måde at kende sneen og glæden ved at stå på ski. De får tid til at vænne sig til skiudstyret og sneen, hvilket gør overgangen til skiskolen senere meget nemmere.
Vi tilbyder yderst professionel vejledning i de tre landsbyer: Lech, Oberlech og Zürs. I moderne og veludstyrede lokaler tager vores team af kvalificerede instruktører og skilærere sig af børnene. Kinderclub tilbyder et alsidigt ugentligt program. Dagen er velstruktureret, men giver alligevel børnene så meget frihed og plads til kreativ udfoldelse som muligt. Programmet omfatter blandt andet cirka to timers skiløb, fri leg og alsidige aktiviteter.
Vores personale passer på dine børn hele dagen – både når de står på ski, leger og spiser frokost. Hvis du ønsker at blive en del af Kinderclub-teamet, tilbyder vi dig liftkort, indkvartering, måltider og selvfølgelig en konkurrencedygtig løn.
Krav
- Et europæisk pas
- Mindst et års erfaring med børnepasning eller en uddannelse inden for området er en fordel, men det er ikke et krav!
- Du er udadvendt, fuld af energi og meget kreativ
Dette er en fantastisk mulighed for dig, der rejser alene, men hvis du vil komme sammen med en gruppe venner, kan I ansøge sammen. Du kommer til at arbejde i et førsteklasses skisportssted, få nye venner og opleve en fantastisk tid. Har du det, der skal til for at arbejde hos os? Så glæder vi os til at møde dig: ansøg om stillingen med det samme!